HİZMETLERİMİZ
Buradasınız > Hizmetlerimiz > Motosiklet Seri Tadilat Tip Onayı

Motosiklet Seri Tadilat Tip Onayı

Türkiye’deki 2 milyon 527 bin 190 motosikleti ilgilendiren karar sonucunda, motosikletlere takılan taşıma sepetinin motosikletin genel yapısını değiştirdiği ve uygunsuz olarak takılan ruhsata işlenmemiş(projesi çizilmemiş) sepetlerin diğer araçlar için tehlike teşkil ettiği kanısına varılmıştır.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konu hakkında AİTM(Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliği)’ye atıfta bulunarak:

Bir araç üzerinde imalatından sonra ve/veya hizmet süresinde, aracın niteliğini değiştirecek şekilde yapılan işlem tadilattır demiştir. TSE ise buna paralel olarak:
Araçların mevzuata göre tadilat projeleri hazırlanarak onaylanması ve tadilatların tescil belgelerine işlenmesi gerekir diyerek motosikletlere tadilat projesini zorunlu kılmıştır.
Trafik denetimi uygulamaları ilk olarak İstanbul’da uygulanmaya başlamış, şimdilik uyarılan sürücüler için yakın zamanda ceza uygulanacaktır.

Cezası Nedir?

Trafik ekiplerine, “Yapılan kontrollerde motosikletler üzerindeki taşıma kutularını belgelerine işlettirmediği tespit edilen sürücüler hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 32′nci maddesine göre işlem yapın” emri verilmiştir. Buna göre, “tadilat” projesi onaysız ve ruhsata işlenmemiş olan motosikletler bir ay parka çekilecek ve sürücülerine 72 TL para cezası kesilecektir.
Motosikletimde Fabrika Çıkışlı Bagaj Çantası Bulunuyor, Proje Yaptırmalı Mıyım?
Bazı motosikletlerde fabrika çıkışlı çanta bulunmakta, fakat çoğu ruhsata işlenmemiş durumda. Bu motosikletlerin de tadilat projesi yapılmalıdır.