HİZMETLERİMİZ
Buradasınız > Hizmetlerimiz > Tam - Tamamlanmamış Araç Tip Onayı

Tam - Tamamlanmamış Araç Tip Onayı

Günümüzdeki uygulamalarda, ülkemiz dahil dünyanın bir çok ülkesinde bir aracın trafiğe çıkabilmesi için satış öncesi bazı yasal yükümlülükleri yerine getirmesi ve yasal mevzuatlara uygunluğunun kontrolü gerekmektedir. Bu çalışma süreci homologasyon olarak adlandırılmaktadır.
Bu çalışmalar, imalatı yapılması istenen aracın hedef pazarına, aracın kategorisine ve/veya sınıfına yıllık üretim miktarına, tescil tarihine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreçte Birlik Müh. A.Ş. olarak üreticiye; tasarım, çizim ve prototip esaslı yasal uygunluklar için önerilerle, dokümantasyon hazırlığına destek olarak, testlerin organizasyonuna ve ön testlerin gerçekleştirilmesinde, imalat hattı çalışmalarında teknik destek sağlanmaktadır.
Bir tam aracın üretimi için araç kategorisine göre farklılık gösteren ortalama;
• M1 sınıfı Otomobiller için yaklaşık 40 Regülasyon
• M2-M3 sınıfı Minibüs/Otobüs için yaklaşık 25-28 Regülasyon
• O sınıfı Treyler/Römork için yaklaşık 10-15 Regülasyon
• N sınıfı Kamyon/Kamyonet için yaklaşık 30-35 Regülasyon
• T sınıfı Traktör üretiminde için 35-39 Regülasyon
kapsamında çalışma yapılması gerekmektedir.

Üreticilere tam/tamamlanmamış araç onaylarını Türkiye ve/veya Avrupa üzerinden alabilmeleri için gerekli teknik destek ve danışmanlık hizmetini Birlik A.Ş. olarak sağlamaktayız.

Araç üreticileri ilgili araç sınıflarına göre yaptıkları çalışmalar sonucu tam araç tip onayı alabilmek için bakanlıklara başvurabilmektedirler. İstenmesi halinde araçlarını sadece tam araç olarak değil aynı zamanda tamamlanmamış araç varyantları ile birlikte de üretimini yapabilmektedirler.
Örneğin, N sınıfı bir kamyon üreticisi, aracını isterse tam araç olarak (kasalı, yük koyma alanı mevcut) olarak üretip satabileceği gibi, aynı ürününü tamamlanmamış araç yapısında da sadece şasi olarak (kasasız, yük koyma alanı mevcut değil) üretip satma imkanına sahiptir.
Bu bağlamda
• Tam araç: Yönetmeliklerin ilgili teknik hüküm ve şartlarını karşılamak için herhangi bir şekilde tamamlanması gerekmeyen aracı
• Tamamlanmamış araç: Yönetmeliklerin ilgili teknik hüküm ve şartlarını karşılamak için en az bir aşamadan daha geçmesi gereken herhangi bir aracı açıklamaktadır.