HİZMETLERİMİZ
Buradasınız > Hizmetlerimiz > Aksam Tip Onayı

Aksam Tip Onayı

Motorlu taşıtlar ve römorkların yolcu ve yük güvenliğini sağlamak amacıyla araçlarda kullanılan aksamların/komponentlerin (koltuk, klima, kapı, cam, dingil, ayna, jant, lastik, emniyet kemeri, paçalık, mekanik bağlantı tertibatları, tampon, aydınlatma sistemleri ve elamanları, balata) Avrupa Birliği Regülasyonları çerçevesinde test edilmeleri gerekmektedir. Test edilen numuneler sonucunda elde edilen sonuçların yönetmelik ve regülasyonlara göre uygun olması halinde ‘‘E’’ ve/veya ‘’e‘’ tip onayı sağlanabilmektedir.
Aksam, sistem veya ayrı teknik ünite için Tip Onayı başvurusu ilgili regülasyon veya direktifte belirtildiği şekilde hazırlanmış olan bir tanıtım dosyası ve istenen diğer dokümanlar ile Teknik servise yapılır. Test numunesinin seçiminin ardından prototip yapılan imalat Birlik A.Ş. uzmanları tarafından ilgili kurallar çerçevesinde incelenerek ön kontrol hizmeti sağlanmış olur.
Tip onayı için başvurulan aksam veya ayrı teknik üniteler, Teknik Servisler tarafından ilgili yönetmelik veya regülasyona göre test edilip test sonuçları ilgili Onay Kuruluşuna sunulur.